SPUTNIK

Sposoby pobierania opłat za korzystanie z automatów telefonicznych – zestawienie

data publikacji: 20 marca A.D. 2023


1.     Monety

Pierwsza i najczęściej używana metoda opłacania połączeń. W Polsce w użyciu od pojawienia się automatów (tj. od pocz. XX w.) aż do początku lat 90. XX w. Przywrócona pod koniec lat 90. wraz z pojawieniem się telefonii prywatnych.

 

Zalety:

 

Wady:


2.     Żetony

Stanowią zastępstwo dla monet, gdy ich użycie jest problematyczne, np. z powodu dużej inflacji. Mogą je akceptować aparaty wcześniej przyjmujące monety. W Polsce w użyciu w latach 90. XX w.

 

Wady:

Pozostałe wady jak przy monetach.


3.     Karty magnetyczne

Karta magnetyczna to kawałek plastiku z paskiem magnetycznym, na którym głowice magnetyczne zapisują i odczytują dane, zapisane zwykle w formie cyfrowej. W Polsce używane w latach 1991-2005 przez Telekomunikację Polską.

 

Zalety:

 

Wady:


4.     Karty chipowe

Karta zawierająca, zamiast paska magnetycznego, układ elektroniczny przechowujący dane o liczbie impulsów i dodatkowo je szyfrujący. W Polsce wprowadzone w 1998 r. z powodu działalności phreakerów nagrywających pirackie karty magnetyczne.

 

Zalety:

Pozostałe zalety jak przy kartach magnetycznych

Wady:

Pozostałe wady jak przy kartach magnetycznych.


5.     „Telezdrapka”, „Telegrosik” itp.

Usługi działające poprzez numery bezpłatne (800x – opłata przerzucona na odbiorcę), umożliwiające zestawianie połączenia po wpisaniu numeru kupionej wcześniej karty. Można korzystać z nich na każdym telefonie stacjonarnym. Usługa oparta jest o VoIP (telefonię internetową; pl.wikipedia.org/wiki/VOIP), dzięki czemu rozmowy, nawet międzynarodowe, są znacznie tańsze niż przy normalnym połączeniu. Pod koniec ery automatów telefonicznych w Polsce tego typu kartę można było kupić znacznie łatwiej niż zwykła kartę telefoniczną, ponieważ oferowały ją także terminale płatnicze w sklepach (karty telefoniczne dostępne były wówczas tylko w niektórych kioskach).

 

Zalety:

Wady:


Sputnik


Powrót do strony głównej